Laptopi aku eluea pikendamise nipid

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.

Laptopi aku eluea pikendamise nipid

1. Kui sülearvutit pikemat aega (nädal või kauem) ei kasutata, peaks aku selleks ajaks arvuti tagant ära võtma.

2. Aku ei tohiks sattuda liiga kuuma või külma kätte. Suvel ega külmal talvel ei tohiks arvutiakut autosse seisma jätta. Kuum aku tühjeneb väga kiiresti ja külm aku ei suuda toota piisavalt voolu.

3. Kui elektrivool ei ole ühtlane, tuleks aku laadimiseks kasutada UPSi, mitte juhet otse seina torgata.

4. Vanematel arvutitel olevate nikkel-metall-hüdriidakude korral tuleks akul kord kuus enne laadimist lasta täiesti tühjaks minna. Uuematel arvutitel on aga enamasti liitiumioonakud, mille puhul on efekt hoopis vastupidine — täieliku tühjaksmineku korral aku eluiga hoopis väheneb. Aku täituvust ei tohiks seega lasta alla 10 protsendi.

5. Kui arvuti on pikemaks ajaks ühendatud elektrivõrku, võib aku arvutil tagant ära võtta. Kui juhe on seinas, on aku pidevalt laadimas ja see vähendab tema eluiga.

6. Arvutist eemal olles kasuta ooterežiimi (standby) või uinakurežiimi ehk talveund (hibernation). Ooterežiimi tasub kasutada, kui lähed töö ajal arvutist korraks eemale. Monitor ja kõvakettad lülituvad välja, kõik avatud failid ja rakendused säilitatakse arvuti muutmälus (RAMis). Kui tahad arvutit uuesti kasutada, tuleb ta ooterežiimist kiiresti välja ning töölaud taastub täpselt sellisena, nagu sa ta jätsid.

Uinakurežiimi tasub kasutada, kui lähed arvutist töö ajal pikemaks ajaks eemale. Arvuti lülitub energiat kokku hoides välja, kuid salvestab enne kõik mälus olevad asjad kõvakettale. Kui arvuti taaskäivitad, on töölaud ka nüüd täpselt selline, nagu sa ta jätsid.

Et arvutit uinakurežiimile lülitada, pead sa kõigepealt juhtpaneelilt valima energiarežiimisuvandid ning tegema linnukese kasti „Luba talveuni”. Seejärel vali Start-menüüst „Lülita arvuti välja”, mis annab sulle valikuks „Puhkerežiim” (Stand By), „Lülita välja” (Turn Off) ja „Taaskäivita” (Restart). Uinaku jaoks paiguta kursor Stand By peale, kuid klikkides hoia all shift-nuppu.


Vaata ka

Laptopi akust viimase võtmine