Amatöörraadioside

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Redaktsioon seisuga 2. jaanuar 2013, kell 11:51 kasutajalt Jan (arutelu | kaastöö)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Amatöörraadiojaam (ARJ) on raadiotehniliste seadmete kogum, mida raadioamatöör võib kasutada amatöörraadiosideks vastavalt kehtestatud amatöörraadiosidealasele seadusandlusele.

Isikliku kasutusega ARJ on raadiojaam, mis kuulub füüsilisele isikule ja kasutatakse amatöörraadiosides tema poolt ainuisikuliselt.

Ühiskasutusega ARJ on raadiojaam, mis kuulub juriidilisele isikule või Eesti Raadioamatööride Ühingus (ERAÜ), registreeritud raadioklubile või raadioamatööride seltsile. Ühiskasutusega ARJ võib kasutada amatöörraadiosideks rohkem kui üks raadioamatöör.

Amatöör-vahendusraadiojaam on kindlal sagedusel või sagedustel automaatselt töötav raadiojaam, mis asub kindlate geograafiliste koordinaatidega kohas või avakosmoses ja mis edastab raadioamatööridelt vastuvõetud sõnalisi või digitaalseid saateid reaalajas või läbi vahemäluseadme.

Amatöörraadiomajakas on automaatselt töötav raadiojaam, mida kasutatakse:

   * raadiolevitingimuste hindamiseks amatöörraadiosideks ettenähtud raadiosagedusalades
   * väljatugevuse mõõtmisel antennide häälestamisel või
   * kontrollpunktidena raadioorienteerumise võistlusmaastikul (amatöörraadiomajakakomplekt)

Amatöörraadiojaama registreeritud asukoht on tööloal märgitud asukoht. Raadioamatöörile omistatud kvalifikatsiooniklass on aluseks ARJ tööloa taotlemisel.

Raadioamatööri kvalifikatsiooniklassid on:

1. klass A ehk kõrgklass 2. klass B ehk põhiklass 3. klass D ehk algklass

Välisriigi kvalifikatsioonitunnistuse tunnustamine:

HAREC kvalifikatsioonitunnistusega raadioamatöörile annab Tehnilise Järelevalve Amet vastava taotluse alusel amatöörraadiojaama tööloa töötamiseks Eesti Vabariigis kvalifikatsiooniklassile B omistatud õigustega, või kvalifikatsiooniklassile A omistatud õigustega pärast tõendamist, et tema kvalifikatsioon vastab elektroonilise side seaduse § 9 lõikes 1 esitatud tingimustele, ja vastava amatöörraadiojaama tööloa saamist.


Tehnilise Järelevalve Amet tunnustab välisriigis vastavalt CEPT soovitusele ECC/REC 05-06 või CEPT/ECC Raportile nr 89 välja antud algaja (NOVICE või ENTRY) kvalifikatsioonitunnistust . Algaja (NOVICE või ENTRY) kvalifikatsiooniga raadioamatöörile annab Sideamet vastava taotluse alusel amatöörraadiojaama tööloa töötamiseks Eesti Vabariigis kvalifikatsiooniklassile D omistatud õigustega.

Amatöörraadiojaama tööluba annab õiguse kasutada ARJ raadiosideks.

Amatöörraadiojaama tööloa liigid on:

   * isikliku kasutusega ARJ tööluba kvalifikatsiooniklassile A või B. Tööluba annab õiguse kasutada amatöörraadiojaama lühikülastuse ajal CEPT soovitust T/R 61-01 tunnustavates riikides, järgides selles riigis kehtestatud nõudeid amatöörraadiosidele
   * isikliku kasutusega ARJ tööluba kvalifikatsiooniklassile D. Tööluba annab õiguse kasutada amatöörraadiojaama Eestis, järgides kehtestatud nõudeid amatöörraadiosidele
   * ühiskasutusega ARJ tööluba
   * amatöör-vahendusraadiojaama, amatöörraadiomajaka või raadioorienteerumise amatöörraadio-majakakomplekti tööluba

Vaata ka