HDD

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Redaktsioon seisuga 25. november 2008, kell 10:01 kasutajalt Jan (arutelu | kaastöö) (Uus lehekülg: == HDD e. hard disk drive e. kõvaketas == Kõvaketas on arvuti andmete säilitamise seade, mis kasutab andmete talletamiseks pöörlevaid jäiku alumiiniumplaate, mis on kaetud fer...)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

HDD e. hard disk drive e. kõvaketas

Kõvaketas on arvuti andmete säilitamise seade, mis kasutab andmete talletamiseks pöörlevaid jäiku alumiiniumplaate, mis on kaetud ferrooksiidlakiga. Andmeid loetakse ja kirjutatakse digitaalselt kodeerituna. Kõvaketta tööpind koos kirjutamis-lugemispeaga

Informatsioon talletatakse kõvakettale kasutades nn kirjutuspead, mille tekitatud magnetvoo tulemusena magnetilise materjalil luuakse polarisatsioon. Infot saab tagasi lugeda vastupidi - magnetiline materjal tekitab lugemispeas taas magnetvoo, mis muundatakse elektriimpulsiks. Kirjutamis- ja lugemispea on tänapäeva kõvaketastel ühendatud.

Tüüpiline kõvaketas koosneb teljest, millel on mitu kuni mitukümmend ühtlase kiirusega pöörlevat ketast. Iga ketta kohal on lugemis-kirjutamispea, mis liigub ketta raadiuse ulatuses, võimaldades lugeda ja kirjutada infot mistahes kõvaketta alalt. Kõvaketta karbis asub ka kõvaketta kontroller ehk elektroonikalülitus, mis juhib lugemis-kirjutamispead vastavalt sellele kohale, kust arvuti tahab infot lugeda või kuhu kirjutada.

Kõvaketaste ühendamiseks on mitmeid liideseid, neist tuntumad on MFM, IDE, EIDE, SCSI, SATA ja SAS.

ATA vs. SATA