LAN

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Prinditavat versiooni ei toetata enam ja selles võib olla viimistlusvigu. Palun uuenda enda brauseri järjehoidjad ja kasuta selle versiooni asemel brauseri harilikku prindifunktsiooni.

LAN e. Local Area Network e. Kohtvõrk

On kokkuleppeliselt selline piiratud territooriumil paiknev arvutivõrk, kus arvutitevaheline kaugus ei ulatu üle 1000 m. Kohtvõrgud võivad olla arvutivõrgud näiteks kodus, kontoris või koolis. Kohtvõrku eraldab üldvõrgust (internet) tulemüür. Kohtvõrke eristatakse võrgu topoloogia, pöördumisviisi ja töökiiruse järgi.

Kohtvõrgu arhitektuur

Aktiivelementidena kasutatakse kohtvõrkudes:

  • jaoturit (hub) - seadet, mis jaotab signaali mitme võrku ühendatud seadme vahel.
  • kommuteerivat jaoturit (switching hub) - kõige olulisem erinevus jaoturist on kaadrite aadressi-tundlik edastus. Võimaldab võrke segmenteerida, osadeks jagada.
  • lüüsi (gateway)- ühendusseade mingit teist protokolli kasutava võrguga.

Kohtvõrgus olevad arvutid on ühendatud HUBi või Switchi (kontsentraatori või kommutaatori) abil teise arvuti või muu perifeerse seadmega. Omavahelise ühenduse jaoks kasutatakse kaableid (algselt koaksiaalkaabel, mille tänapäeval on kõrvale tõrjunud CAT3, CAT4, CAT5, CAT5e, CAT6 ja CAT7 UTP kaabeldused. Tänapäeval on spetsiaalsete seadmete abil võimalik luua ka traadita kohtvõrk.

Arvutivõrgus võivad arvutid ja seadmed olla omavahel ühenduses ka läbi kiudoptilise kaabli, kus ribalaius ja häirekindlus on võrreldes vaskkaabeldusega mitmeid kordi suurem.

Kohtvõrgu topoloogia

Võrgu topoloogia all vaadeldakse võrgu-komponentide omavahelise ühendamise füüsilist ja loogilist viisi. Olenemata võrkude suurusest ja keerukusest koosnevad nad kolmest põhilülitusest:

  • kahe seadme vaheline ühendus,
  • siinühendus,
  • tähtühendus.

Eristatakse siin-, ring-, täht- ja puutopoloogiat või nende kombinatsioone.

Kaabli valmistamine cat5

100Mb Crossover


1Gb Crossover Type-A

Pöördumisviis kohtvõrgus

Mingil ajahetkel saab kohtvõrgus toimida saatjana (andmeallikana) vaid üks võrku ühendatud terminaalidest (arvutitest). Selleks, et vältida mitme arvuti üheaegset pöördumist keskkonna (meediumi) poole, kasutatakse juurdepääsu võimaldamiseks erinevaid pöördumisviise. Eristatakse kahte pöördumisviisi liiki:

  • juhuslik ehk konkureeriv pöördumisviis, mille näiteks on CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access with Collision Detect) - liikluse ja põrke tuvastusega multipöördus;
  • determineeritud pöördumisviis, mille näiteks on Token Ring - lubaringvõrk.

Vaata ka