Morsevõti

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Redaktsioon seisuga 26. juuli 2012, kell 12:22 kasutajalt Jan (arutelu | kaastöö) (Janno teisaldas lehekülje Morsevõti pealkirja Morsevõti alla)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Telegraafisignaalide edastamiseks kasutatakse morsevõtit, mis kujutab endast lülitit, mille abil operaator suleb või avab vooluringi. Kuna seejuures on oluline, et saatmine oleks võimalikult kiire ja kätt vähem väsitav, on morsevõtmed sageli väikesed mehaanikaimed.


Käsivõtmega töötades liigutab operaator keskel asuvat kangi üles-alla, valides kriipsude ja punktide pikkuse ja intervalli ise. Kogenud operaatorid tunnevad üksteist iseloomuliku “käekirja” järgi ära. Tänapäeval peetakse Eestis ja mujalgi maailmas käsivõtmevõistlusi, kus amatöörid panevad proovile oma “vanaaegsed” oskused.

Käsivõtme on peaaegu täielikult asendanud elektrooniline telegraafivõti, mille puhul hoolitseb kriipsude ja punktide tekitamise eest elektroonikalülitus, mis on ehitatud transiiverisse või eraldi plokina. Operaatoril hooleks jääb võtmelaba näppudega õigel ajal kas vasakule (tekivad kriipsud) või paremale (tekivad punktid) suruda. Pildil olev jambiline võti võimaldab laba ka keskele kokku suruda: sellisel juhul järgneb punktile kriips ja vastupidi.

Fail:Elektrooniline telegraafi võti.png