Protsessor

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Prinditavat versiooni ei toetata enam ja selles võib olla viimistlusvigu. Palun uuenda enda brauseri järjehoidjad ja kasuta selle versiooni asemel brauseri harilikku prindifunktsiooni.

Protsessor (ingl. k. "processor")

Arvuti keskne infotöötlusseade. Personaalarvutite p.-id on tüüpiliselt 8- (väga vanad), 16- (vanad), 32- (vanemad) ja 64-bitised (uuemad) - korraga töötleb p. vastavalt kas 1, 2, 4 või 8 baiti infot (seda väärtust nimetatakse ka p. sõnapikkuseks). Sõnapikkuse kõrval on p.-i teiseks tähtsamaks iseloomustajaks taktsagedus - sekundis sooritatavate operatsioonide arv, mida mõõdetakse megahertsides (1 MHz = 1 miljon op/sek). IBM PC originaalp.-i Intel 8088 taktsagedus oli 4 MHz, tänastel arvutitel on see keskeltläbi 1-4 GHz. P. kinnitub arvuti emaplaadile ja on ülekuumenemise vältimiseks varustatud omaette jahutusseadmega.

Uutel arvutitel kasutatakse ka mitmetuumalisi p.-eid - sisuliselt tähendab see mitme p.-i mahutamist ühte korpusesse. Näiteks neljatuumalise protsessori jõudlus on võrreldav nelja tavalise p.-iga.