Relee: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P (Uus lehekülg: Relee on elektromagnetiline seadis, kus vooluga pooli südamiku liikumise tulemusena suletakse või avatakse elektrilised kontakid. Releed nimetatakse ka kontaktidega anduriks, kus el...)
 
Resümee puudub
 
1. rida: 1. rida:
Relee on elektromagnetiline seadis, kus vooluga pooli südamiku liikumise tulemusena suletakse või avatakse elektrilised kontakid. Releed nimetatakse ka kontaktidega anduriks, kus elektrilised kontaktid avatakse või suletakse muul viisil tekitatud liikumise tulemusena. Liigitatakse pinge-, voolu-, termo-, aja-, rõhu- ja kiirusreleed. Elektrimootori juhtimissüsteemides kasutatakse kontakte, mis sulguvad ja avanevad viivitusega nii releede rakendumisel, kui relee mähis lülitatakse pinge alla, kui ka väljalülitamisel. Viivitusi saab elektromagnetilise induktsiooni nähtuse või soojusliku inertsi ära kasutamisel. Relee juhtimisskeemide süntees rajaneb „jaa-ei” loogikal, sest elektrilistel kontaktidel on vaid kaks fikseeritud positsiooni – suletud (jaa) ning avatud (ei).
'''Relee''' on [[seade]], mis on ette nähtud [[elektriahel]]a [[kommutatsioon|kommuteerimiseks]] juhtimisahela, ehk tüürimisahela abil.
 
Releesid kasutatakse [[elektriseade|elektriseadmete]] [[distantsjuhtimine|distantsjuhtimiseks]], ning ahelate kommuteerimiseks.
 
==Ehitus==
[[Image:Relay_principle_horizontal.jpg|thumb|Kuidas töötab relee.
<br />1 — Induktor
<br />2 — Ankur
<br />3 — Kontaktid
]]
Relee koosneb [[tajur]]eist, [[täitur]]eist ja [[vaheorgan]]eist. Tajurseadis, näiteks relee [[mähis]], võtab vastu releele mõju avaldava ja relee rakendumiseks tarviliku [[signaal]]i. [[Täitur]]seadis, näiteks [[kontakt]]id avaldavad mõju juhtimisvooluahelale. Vaheorganid, näiteks [[vedru]]d ja [[summuti]]d, annavad mõju [[tajur]]ilt [[täitur]]ile.
 
==Liigitus==
 
*[[Primaarrelee]]
*[[Sekundaarrelee]]
*[[Vaherelee]]
 
Vastavalt füüsikalisele suurusele, millele relee peab reageerima, jagunevad:
*[[Voolureleed]]
*[[Pingereleed]]
*[[Võimsusreleed]]
*[[Termoreleed]]
*[[Optilised releed]] jne
 
[[Kategooria:Elektrotehnika]]

Viimane redaktsioon: 18. september 2011, kell 09:55

Relee on seade, mis on ette nähtud elektriahela kommuteerimiseks juhtimisahela, ehk tüürimisahela abil.

Releesid kasutatakse elektriseadmete distantsjuhtimiseks, ning ahelate kommuteerimiseks.

Ehitus

Fail:Relay principle horizontal.jpg
Kuidas töötab relee.
1 — Induktor
2 — Ankur
3 — Kontaktid

Relee koosneb tajureist, täitureist ja vaheorganeist. Tajurseadis, näiteks relee mähis, võtab vastu releele mõju avaldava ja relee rakendumiseks tarviliku signaali. Täiturseadis, näiteks kontaktid avaldavad mõju juhtimisvooluahelale. Vaheorganid, näiteks vedrud ja summutid, annavad mõju tajurilt täiturile.

Liigitus

Vastavalt füüsikalisele suurusele, millele relee peab reageerima, jagunevad: