VLAN

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Prinditavat versiooni ei toetata enam ja selles võib olla viimistlusvigu. Palun uuenda enda brauseri järjehoidjad ja kasuta selle versiooni asemel brauseri harilikku prindifunktsiooni.

VLAN e. Virtual Local Area Network

VLAN (Virtual Local Area Network) tehnika võimaldab ühel füüsilisel infrastruktuuril moodustada mitmeid loogilisi etherneti segmente, selliste võimalustega

  • lokaliseerida liiklust (on vaieldav kas tegu on ranges mõttes turvalisuse instrumendiga, vt nt VLAN Hopping)
  • lahendada topoloogilisi küsimusi ISO level 2 kihis, st kiht allpool ruuterid

VLANilises andmevahetuses osalevatel ethernet frame'idel on lisaks juures spetsiaalne VLAN märk (ingl. k. tag), mis sisaldab andmeid selle kohta, millisesse VLANi frame kuulub. VLAN märkide abil saavad võrgus osalevad seadmed kontrollida kõnealuse frame'i liikumist. Kasutaja jaoks esinevad VLAN märgid positiivsete täisarvude kujul, mida nimetatakse VLAN ID'deks.

Tavaliselt kõneldaks VLAN võimest seoses switchidega, kahes tähenduses

  • mode access - füüsilise switchi igale pordile on öeldud, millisesse VLANi ta kuulub ning ühendades selliselt seadistatud switchi portidesse arvutid nö näevad üksteist ethernetis ainult samasse VLANi kuuluvad arvutid. Tavaliselt kasutatakse erinevates VLANides töötavatel seadmetel erinevaid ip subnet aadresse ja kui sellise asjakorralduse puhul ka seadistada ühe VLANi arvutile aadress teise VLANi ip subnetist, siis ikkaga ühendust teine VLANi arvutitega ei teki kuna ethernet frame'ide tasemel (ISO level 2) on selline liiklus blokeeritud. Sellisel juhul omistab switch peale etherneti frame'i porti sisenemist talle VLAN märgi ning peale pordist väljumist VLAN märk eemaldatakse. Selliselt seadistatud switchi porte kasutavad arvutid iseenesest ei tea midagi VLANidest.
  • mode trunk - selleks, et mode access režiimis saaks kasutada sama VLANi nii, et see ulatub üle mitme switchi peab olema VLAN märkidega frame'idel võimalus liikuda switchide vahel nii, et need märgid säilivad. Kui näiteks ühte VLANi peab kuuluma porte ühe ja teise switchi küljest, siis piisab need kaks switchi ühendada omavahel kokku tavalise võrgukaabliga ning seadista vastavad pordid mode trunk'is, mis tähendab, et selliste portide läbimisel ethernet frame'idelt VLAN märke ei eemaldata. Seadistades switchi pordi mode trunk režiimi tuleb öelda, milliste VLAN ID'dega ethernet frame'id pordist läbi saavad.

Mode access või mode trunk režiimis olek on üksiku pordi mitte switchi omadus.