Ökonoomne telegraafi võti

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

" Ökonoomne telegraafi võti " - sellise pealkirja all ilmus 1986. aastal ajakirjas "Радио" automaatse cw (telegraafi) võtme skeem. Autoriks on eesti raadioamatöör Hillar Raudsepp kelle amatööri kutsung on ES7TR, ex ES7RPK. Võtme konstruktsioon leidis tol ajal positiivset vastukaja ning seda on siiani edukalt korratud.

Järgnev tekst on tõlgitud venekeelsest ajakirjast "Радио" 1986 nr. 4, lk. 17.

Raadioamatööride seas on laialt levinud TTL tüüpi mikroskeemidel põhinevaid elektroonilisi telegraafivõtmeid (elektronvõtmeid). Üldjuhul paistavad need võtmed silma suure voolutarbivusega ja tihti peab toiteallika pinge olema väga stabiilne. Seetõttu ei saa neid võtmeid toita patareidelt ja akudelt. Sellist probleemi ei teki, kui võti on tehtud säästlikele KMOP struktuuriga 176 seeria mikroskeemidele. Sellise võtme põhimõtteskeem on toodud joonisel 1.

Ooterezhiimis töötav taktgeneraator on ehitatud mikroskeemile DD1. Potentsiomeetriga R2 (muudetav takistus) saab muuta saatekiirust 60 - 200 märki minutis. Aeglasematel kiirustel töötamiseks, tuleb valida suurema nominaaliga R2. Kui tekib vajadus saatekiiruse ülemise piiri tõstmiseks, tuleb valida väikesema nominaaliga R1. Elemendiga DD1.3 tühjendatakse kondensaator C1 läbi takistite R1 ja R2 ning seejärel stabiliseeritakse esimesed ja järgnevad impulsid.

Triger DD2.1 formeerib "punktid". "Kriipsud" saadakse elemendis DD3.1 "punktide" ja "topeltpunktide" liitmisel pärast trigeris DD2.2 formeerimist.

Loogikaelementidel DD3.2 - DD3.4 põhineb enesekontrolli generaator, millele võib lülitada kuulari BF1 või anda helisageduslik signaal võimendile läbi läbi takisti R10. Generaatori heli sagedust seatakse potentsiomeetriga R5. Tooni kõrgust saab valida takisti R6 muutmisega.

Võti on mõeldud raadiojaama cw ahela kontaktivabaks manipuleerimiseks läbi transistori VT2. Transistori VT2 kollektorile võib ühendada relee ja selle mähise otstele asetatakse šundiks diood.

Mikroskeemiks DD2 võib kasutada ka K176TM2, sel juhul tuleb selle S väljundid (jalad 6 ja 8) ühendada maha. Dioodideks VD1 - VD5 sobivad kõik väikesemõõtmelised ränidioodid. Transistorideks VT1 - VT3 sobivad kõik KT315 seeria transistorid.

Võtme detailid on paigutatud trükkplaadile (joonis 2) ning see on valmistatud ühepoolsest klaastekstoliidist mõõtmetega 65 x 35 mm.

Rahuolekus on võtme voolutarve peaaegu olematu ja pinge lülitamiseks ei ole midagi vaja.

Võtme töövõime säilib veel 4 V juures, kuid siis langevad veidi taktgeneraatori kiirused ja võib muutuda helisagedusgeneraatori stabiilsus.





Välised lingid