CDMA

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

CDMA e. Code division multiple access e. Koodjaotusega hulgipöördus

CDMA on multipleksimise tehnoloogia, kus pole kanaleid vaid saadetakse kodeeritud signaal üle kogu sagedusskaala, seetõttu võivad mitu saatjat kasutada samaaegseks signaalide edastamiseks ühele vastuvõtjale ühte ja sama sagedust. Igale signaalile antakse unikaalne kood, mille abil on teda võimalik eristada teistest signaalidest selles sagedusskaalas. Sama koodi abil taastatakse vastuvõtjas algne signaal.

Üks suurimaid CDMA rakendusi, mis võeti kasutusele enne CDMA mobiilsidesüsteeme, oli GPS (globaalne positsioneerimissüsteem).

Uuem CDMA2000 on hübriid 2.5G/3G protokoll, mis on mobiilse telekommunikatsiooni standard mis kasutab CDMA tehnoloogiat.Multiplekisimise võte, kus mitu saatjat kasutab üheaegseks signaalide saatmiseks ühele vastuvõtjale üle sama sageduskanali kindlat spektrijaotuse varianti nii, et puudub signaalide vaheline interferents või on see minimaalne.

CDMA tehnoloogial baseeruv andmeside teenus võimaldab interneti ühenduse viia ka piirkondadesse, kus teised tehnoloogiad seda ei võimalda. Lisaks sellele on võimalik interneti teenust tarbida ka mobiilselt, st. teenuse töötamist ei piira liikumine.

Eestis pakub CDMA-l põhineva teholoogia abil Interneti AS Televõrk.

Televõrgu ehitatav CDMA võrk baseerub tehnoloogial 1xEVDO Rev.A, mis võimaldab interneti ühenduse kiirust allalaadimisel kuni 2Mbps ja Rev.0, mis võimaldab interneti ühenduse kiirust allalaadimisel kuni 3.1Mbps. Kuna andmeside töötab raadiosagedusel 450MHz, on garanteeritud väga hea levi ning teenuse stabiilsus. Televõrgu AS Võrguseadmed tarnitakse Hiina suurfirma ZTE Corporation poolt.

CDMA tehnoloogia on leidnud laialdast kasutust terves maailmas. Suurimatest CDMA võrke omavatest riikidest tooksime esile Ameerika Ühendriigid, Hiina ja Venemaa. Samuti on CDMA tehnoloogia kasutusele võtnud meie lähinaabrid Läti ja Soome.

Eestis kasutatakse Band Class 5 mille kanali numberid on 160, 210, ja 260.

Vaata ka