Dipoolantenn

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Väga populaarne ja lihtne antenn on dipoolantenn, mis koosneb kahest teineteisest isoleeritud traadist, mille kogupikkus on umbes pool lainepikkust. Antenni ja transiiveri vahel on koaksiaalkaabel, milleks sobib 50- oomise takistusega RG-58, mida saab peaaegu igast elektroonikapoest osta. Millist traati antenni ehitamiseks kasutada? Traadi jämedus peaks olema vähemalt 1,5 millimeetrit. Kõige mugavam on käsitseda isoleeritud kiulist traati: see on parajalt pehme, nii et teda saab mugavalt lapata ja kohendada. Ka pole karta, et antenn mõne teise objekti vastu puutudes töötamast lakkaks, nagu isoleerimata traadi puhul võib juhtuda.

20m dipoolantenn

Vaatame alljärgnevalt, kuidas valmistada dipoolantenni 20 meetri SSB- laineala jaoks (14,100..14,350 MHz). Antenn püütakse häälestada valitud laineala keskpunkti, praegusel juhul on see 14,225 MHz.


Antenni valmistamiseks vajaliku traadi pikkuse leidmiseks kasutame valemit:

λ= c/f
  • kus λ on lainepikkus, c on valguse kiirus (300 000 km/s) ja f on sagedus (14,225 MHz). Saame, et λ= 21,09 meetrit.

Siit edasi leiame dipooli kogupikkuse L:

L = ½λ = ½*21,09 m = 10.55 m

Ühe õla pikkuseks saame 5,27 meetrit Tegelikkuses on antenni mõõtmed ümbritsevast keskkonnast tingituna mõnevõrra (umbes 5%) lühemad. Kuid alati on palju lihtsam traati lühemaks teha kui liiga lühikesele antennile pikkust lisada. Eespool toodud arvutused on võimalik kokku panna ühte lühikesse valemisse:

L=14,6464/14,225

Saame, et ühe õla pikkuseks tuleb 5,02 meetrit.Dipoolantenni kõige olulisem koht on tema keskel, kuhu paigutatakse isolaator, mis peab vastu pidama kogu antenni raskusele ja olema ühtlasi kohaks, kus antennikaabel ühendatakse traadiga. Isolaatoriks sobib peaaegu igasugune plastikust ese, mis on piisavalt suur, et selle külge ühendada antennitraat ja koaksiaalkaabel. Ise olen ma selleks kasutanud isegi suusarõngast (kakskümmend aastat tagasi olid need oluliselt suuremad kui praegu). Selleks, et ühenduskohtadele ei langeks liiga suurt koormust, tehakse isolaatorisse augud ja seotakse antennitraat läbi nende sõlme, nii et viimased 10 cm jäävad vabalt rippuma. Koaksiaalkaabli ühendamiseks on mõistlik isolaatori peale monteerida antennipesa.


Centre-fed half-wave dipole

dipooli pikkus L = 142,5/sagedus mhz-s

Välised lingid