EDGE

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Enhanched Data rates for GSM Evolution

EDGE ehk EGPRS e. 2.75G on GSM andmeside standard, mis võimaldab kuni 4 korda kiiremat ühenduse kiirust kui GPRS. Seega on internetis suframine, WAP-i, e-posti ja teiste teenuste kasutamine kiirem ja mugavam. Maksutatakse vaid saadetud ja vastuvõetud andmemaht, mitte ühenduses oldud aega.
EDGE maksimaalne kiirus võib ulatuda 220 kb/s ja sõltub kasutatavast mobiiltelefonist - mitut andmeside kanalit on telefon suuteline kasutama. Samuti mõjutab andmeside kiirust mobiiltelefoni kaugus tugijaamast ja tugijaama üldine koormatus. NB! GSM võrgus on eelis alati kõnesidel.
EDGE ei nõua mobiiltelefoni uut seadistamist, sobivad tavalised GPRS seaded. Kui mobiilvõrk toetab EDGE teenust, siis telefon kasutab automaatselt seda võimalust.

Tehnoloogia

EDGE on täiendus 2G ja 2,5G GSM ja GPRS võrkudele ning tänu sellele on GSM operaatoritel lihtsam EDGE tehnoloogiat kasutusele võtta. Tegemist on GPRS-i edasiarendusega ja seega on ta vastavate täiustuste tegemisel rakendatav mistahes võrgule, millel GPRS töötab. EDGE ei vaja tark- ega riistvarauuendusi GSM tuumvõrgule, muudatused hõlmavad endas vaid raadiovõrgu osa: tugijaama süsteem tuleb uuendada EDGE-i toetavaks.

EDGE moduleerimis- ja kodeerimisskeem (MCS)

GPRS-is on kasutusel neli kodeerimisskeemi (CS-1 kuni CS-4), aga EDGE-l on moduleerimis- ja kodeerimisskeeme kokku 9 (MCS-1 kuni MCS-9).

Modulatsioonina on kasutusel lisaks GSM võrkude traditsioonilisele GMSK-le ka tõhusam 8-PSK (kasutatakse MCS-5 kuni MCS-9 korral). Sobiva moduleerimis- ja kodeerimisskeemi valib terminal vastavalt ühenduse kvaliteedile tugijaamaga: soodsates raadiolevi tingimustes (näiteks tugijaama lähedal) kasutatakse suuremat kiirust võimaldavaid kodeerimisskeeme, tingimuste halvenedes minnakse üle aeglasematele, kuid häirekindlamatele skeemidele.

 Modulatsiooniskeem (MCS)  Bitikiirus
(kbit/s/ajapilu)
 Modulatsioon 
MCS-1 8.80 GMSK
MCS-2 11.2 GMSK
MCS-3 14.8 GMSK
MCS-4 17.6 GMSK
MCS-5 22.4 8-PSK
MCS-6 29.6 8-PSK
MCS-7 44.8 8-PSK
MCS-8 54.4 8-PSK
MCS-9 59.2 8-PSK

EDGE kasutab pakettkommutatsiooni nagu GPRS. Tänu EDGE tehnoloogiale on võimalik edastada mobiilsidevõrgus ka vähem kvaliteetseid videovoogusid, kuna andmeedastuskiirus on selleks tavaliselt piisav.

EDGE-i toetab enamik kaasaegsetest mobiiltelefonidest (välja arvatud kõige odavamad) ja kõik kaasaegsed GSM andmesidemodemid.

Eestis toetavad EDGE-i kõigi mobiilsideoperaatorite GSM võrgud, kuid kiirusel kuni 236 kbit/s (Class 10), neist EMT-l on toetus olemas kõigis tugijaamades, teistel operaatoritel enamikes (üle 80%), aga ka nendel on suund võetud kõigi olemasolevate tugijaamade uuendamisele EDGE toega.