GALILEO

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Galileo on Euroopa Liidu ja Euroopa Kosmoseagentuuri loodav satelliitnavigatsiooni süsteem.

Euroopa Liit ja Euroopa Kosmoseagentuur sõlmisid 2002. aasta märtsis kokkuleppe luua oma alternatiiv GPSile. See sai nimeks Galileo positsioneerimissüsteem. Süsteem läheb maksma umbes 3,4 miljardit eurot ning peaks tööle hakkama 2012. aastal. Esimene eksperimentaalne satelliit saadeti orbiidile 28. detsembril 2005. Galileo plaanitakse ühilduvana moderniseeritud GPSiga. Vastuvõtjad peaksid olema võimelised kombineerima GPSi ja Galileo signaale, millega peaks suurenema saavutatav täpsus.

Euroopa riigid saavad Galileole tugineda isegi siis, kui USA ja Venemaa sõja või poliitilise olukorra tõttu oma süsteemid tavakasutajatele tõkestavad. Sarnaselt GPSiga on Galileo süsteemi väiksema täpsusega versiooni kasutamine tasuta. Täpsema versiooni kasutamine on lubatud ainult sõjaväele ja maksvatele klientidele.

Projekti nimi on pandud Itaalia astronoomi Galileo Galilei auks, ametlikult soovitatakse projekti nimena kasutada lühidalt "Galileo". Kasutada võib ka pikka nime "Galileo positsioneerimissüsteem", kuid et mitte tekitada segadust GPSi ja selle pika nimega, tuleks siiski eelistada lühikest nime varianti.

Vaata ka

  • EGNOS - European Geostationary Navigation Overlay Service. (Euroopa)
  • GALILEO - Euroopa. (Egnose järglane)
  • WAAS - Wide Area Augmentation System. (Põhja-Ameerika)
  • Echelon - Ameerika.
  • GLONASS – ГЛОбальная НАвигационная Спутниковая Система - Venemaa
  • GMDSS - Global Maritime Distress Safety System