Linux
Linuxi all mõeldakse tavaliselt Linuxi tuumal põhinevat operatsioonisüsteemi, kuid algselt tähendas see ainult Linuxi tuuma. Linux võib tähendada ka selle operatsioonisüsteemi distributsiooni.
Linux on UNIXi-laadne, s.t. UNIX-il põhinev Operatsioonisüsteem ja ühendab Linuxi tuuma, GNU projekti teegid ja abiprogrammid ning muu tarkvara terviklikuks operatsioonisüsteemiks. Sellel põhjusel väidab Free Software Foundation, et operatsioonisüsteemi peaks nimetama GNU/Linux, et mitte alahinnata GNU osa operatsioonisüsteemi loomises. See väide on aga vaidlusalune – ka Linuxi algse looja Linus Torvaldsi poolt. Igal juhul on nimetus GNU/Linux täpsem kui Linux, sest viitab ainult operatsioonisüsteemile, mitte tuumale.
Linux on tuntuim näide vabast ja avatud lähtekoodiga arendusmudelitega tarkvarast – erinevalt teistest levinumatest operatsioonisüsteemidest (nt. Microsoft Windows ja MacOS) on kogu selle lähtekood avalik ja igaüks võib seda kasutada, muuta ja levitada.
Suuremad/levinumad Linuxi distributsioonid on Ubuntu ( Kubuntu, Edubuntu, Xubuntu ), Fedora, Suse, Debian, Mandriva, Gentoo, ja Slackware.
Ajalugu
Linuxi loomisel oli eeskujuks Andrew S. Tanenbaumi 1987. aastal õppeotstarbeks loodud 16-bitine MINIX, mis mahtus ühele ümbrikkettale (disketile), mille tunnnusteks on, et lähtekood on saadaval ning selle muutmine ja levitamine on piirangutega.