Repeater (Raadioside)

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Repeater e. kordaja

Kasutatakse raadiosides leviala laiendajana. Paigaldatakse nad tavaliselt kuhugi kõrgele, et tekiks võimalikult suur leviulatus. Tööpõhimõte on repeateril lihtsalt korrata raadioside eetris kuuldavat juttu laiemalt edasi.

Repeaterid jagunevad kaheks:

1. Simplex repeateriteks.

Simplex repeater saadab ja võtab vastu täpselt samal sagedusel. Kui oled näiteks simplex repeatergiga samal kanalil, hakkad jutustama, siis repeater võtab sinu jutu samal ajal bufrisse, kui lõpetad jutu laseb repeater sinu jutu taas uuesti eetrisse, kuuled seda nüüd ka ise, kui repeater lõpetab võid taas uuesti rääkida, või võib seda teha ka vastassidetaja. Simplex repeaterile peale rääkida ei tohi, muidu tekib arusaamatu jutt eetrisse, kuna siis tekib sama situatsioon nagu siis kui 2 sidetajat räägib samaaegselt samal sagedusel. Kasutatakse üldiselt vabasagedustel nagu PMR446 ja CB ja hüütakse sageli seda seadet papagoiks.

2. Duplex repeateriteks.

Duplex repeateril on aga vastuvõtu osa ühel sagedusel ja saatev teisel sagedusel, tänu sellele jääb ära pikem ootus kuna vastuvõetav signaal saadetakse kohe eetrisse ja saab sidet pidada täiesti normaalselt ilma viivitusteta. Selliseid repeatereid kasutatakse sageli 2m ja 70cm alas, takso raadiosides, turvateenistustes, jms proffessionaalsetel vajadustel samuti ka raadioamatööride sagedustel.

Välised lingid

Vaata ka