SNMP
SNMP e. Simple Network Management Protocol e. lihtne võrguhaldusprotokoll
On praegu levinuim faktiline standard, sest ta on realiseeritud paljude tarnijate toodetes ning ta realiseerimine on odavam - SNMP töötlusballast on neli korda väiksem CMIP omast. SNMP töötas 1988. a. välja Interneti Tehniline Operatiivkogu (IETF), lähtudes Interneti senisest protokollist SGMP, kuid võttes arvesse ka protokolle HEMS ja CMOT (= CMIP over TCP). SNMP olulisemad erinevused CMIP-st on järgmised:
1. ta töötab UDP/IP peal ning vajab võrguhalduse toetuseks ainult 4-kihilist protokollistikku;
2. ta on ühenduseta, datagrammipõhine protokoll, seega ei ole haldusteabe saatmiseks vaja luua seanssi;
3. CMIP haldab ainult OSI-objekte, SNMP aga suvalisi, sealhulgas ka OSI-objekte.
SNMP objektideks võivad olla riistvara-, tarkvara- ja loogilised (nt. ühendus või virtuaalkanal) objektid. Objektid defineeritakse haldusinfobaasis (MIB), mis võimaldab enam kui 100 objektitüüpi. MIB paindlikkuse tõttu on paljud valmistajad kasutanud seda oma toodetes firmapäraste objektide kirjeldamiseks. Uus variant (MIB II) lubab suuremat objektide arvu.
SNMP-haldus põhineb klient-server-arhitektuuril. SNMP edastab haldusandmed ühteainsasse haldusjaama (NMS); see võib olla võimas tööjaam või muu selleks eraldatud arvuti. Igas võrgusegmendis peab olema haldusagent, mis suudab jälgida võrku ja teatada leidudest NMS-ile. Agent võib olla passiivne seireseade või aktiivne muid ülesandeid täitev võrguseade (sild, marsruuter, andmebaasiserver). NMS pollib regulaarselt agente, otsides hälbeid. SNMP kasutamine Internetis on tõestanud tema töövõimet heterogeensetes segapäritoluga võrkudes
SNMP käivitamine Windows 7, 8, 8.1
1. Turn Windows features on or off
Start -> run -> optionalfeatures
2. X Simple Network Management Protocol (SNMP)
3. Start -> run -> services.msc
4. SNMP Service -> Tarps ->
Community name: public Traps destination: localhost
5. Security
x Send autenticator trap Community: public Rights: READ ONLY
x Accept SNMP packets fome any host: