Takisti

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Takisti e. Resistor

Takisti on meie esimene ja ülimalt tähis elektroonikadetail, millest juttu tuleb. Takisti on meie elektronide jaoks nagu kitsas toru, kust nad peavad läbi ronima. See aeglustab nende liikumiskiirust: takisti piirab voolutugevust. Kuna elektronid takistist korraga läbi ei mahu, kuhjub neid takisti ühele otsale rohkem ja see muutub teise otsas suhtes negatiivsemaks: öeldakse, et takistil tekib pingelang.

Takisti põhiparameetriks ongi takistus, mis ulatub mõnedest oomidest (Ω) megaoomideni (MΩ), ja mis on korpusele kantud värvikoodiga või tähtede ja numbrite kombinatsioonina. Ka võib takistust mõõta testriga. Takistit läbivat voolutugevust amprites (I), pingelangu takistil voltides (U) ja takisti takistust oomides (R) seob Ohmi seadus: U=IR

Järjestikku ühendatud takistite puhul on nende kogutakistus võrdne üksikute takistuste summaga. U1, U2 ja U3 on igal takistil tekkiv pingelang, U on pingelang kogu ahelas.


Paralleelselt ühendatud takistite puhul on ahela kogutakistus väiksem kui iga takisti takistus. Ehk teeb arvutamise lihtsamaks, kui suurus 1/R nimetada juhtivuseks: rööpühenduses takistite juhtivused liituvad.

Fail:Takistid rööbiti.png

Programmid Takisti värvikoodide tuvastamiseks

Välised lingid