Transistor

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Transistor (ingl transfer üle kandma + resistor takisti) on kolme või enama väljaviiguga pooljuhtseadis, mida kasutatakse elektrisignaalide tekitamiseks, võimendamiseks ja muundamiseks. Transistori abil saab ühe elektrisignaali abil juhtida ehk tüürida teist elektrisignaali.

Transistoris on sisuliselt kaks vastupidipööratud ja üht otsapidi ühendatud dioodi, mille tulemusena on tal kolm väljaviiku. Transistoride oskuste hulgas on näiteks vahelduv, aga ka alalisvoolu ja pinge võimendamine ning sisse- välja lülitamine. Nii dioode kui transistore on olemas suuremate ja väiksemate võimsuste jaoks. (Võimsus näitab kui palju tööd on seadeldis võimeline tegema, või kui palju soojust tootma.)


Eristatakse bipolaar- ja unipolaar- e. väljatransistore.

Enamik transistore valmistatakse ränist. Vaid väga kõrgsageduslikud mudelid gallium-arseniidi ja analoogsete materjalide baasil.

Varasemal ajal on transistoridega samal otstarbel kasutatud releesid ja elektronlampe ehk raadiolampe. Releesid saab kasutada vaid millegi diskreetseks sisse- ja väljalülitamiseks, aga transistoril (ja elektronlambil) on pidev voltamperkarakteristika. Tänapäeval kasutatakse elektronlampe väga vähe, sest transistoril on elektronlambi ees mitmeid eeliseid.

Transistor on elektronlambist:

  • Palju väiksem - isegi kuni tuhandeid kordi
  • Ökonoomsem - eraldub vähem soojust (kasutatakse madalamat pinget, ja puudub seesmise kütte vajadus)
  • Mehaaniliselt vastupidavam - elektronlampi kattev klaas läheb kergesti katki ja seesmised detailid kardavad põrutusi.
  • Pikema tööeaga - elektronlambid kaotavad töötades aja jooksul oma töövõime, peamiselt katoodi emissiooni võime vähenemise tõttu.
  • Kiirema töövalmidusega - teda ei pea soojendama enne töörežiimi

Transistori puudused võrreldes elektronlambiga:

  • Elektronlamp peab vastu elektromagnetilisele impulsile, transistor aga mitte. Samuti on elektronlamp vähem tundlik ülepingete ja liigvoolude suhtes.
  • Elektronlampe saab kergemini tööle panna suurema võimsusega, sest neid saab konstruktiivselt valmistada suuremana ja oma ehituse tõttu on neid lihtsam jahutada.

Kasutamine

Transistorid on kasutusel peaaegu kõikides elektroonikaseadmetes. Arvuti erinevates osades, eriti protsessorites, on ta põhiliseks komponendiks. Nende suurus varieerub mõnekümnest nanomeetrist (kõrgtehnoloogilised kiibid) mõne sentimeetrini (võimendid).


Skeem - Pinge ja Voolutugevuse liikumine


Välised lingid