Wardriving
Wardriving (eesti k. sõjasõitmine) on hobi, mis kujutab endast traadita interneti (Wi-Fi) võrkude otsimist liikuvalt sõidukilt (auto, buss, jalgratas, mootorratas vm) Wi-Fi võimelise arvutiga ilma kuritahtlike kavatsusteta.
Nimetus pärineb 1983. aasta filmist "WarGames" (Sõjamängud); varasematel aegadel oli wardrivingu asemel WarDialing, mis seisnes suvalistele telefoninumbritele helistamises, lootusega, et kuskil võtab arvuti vastu. Windowsi operatsioonisüsteemis toimub sama juhtmevabu ühendusi otsides, kus tarkvara (Netstumbler, esimene versioon valmis mais 2001) saadab välja null-SSID pakette, millega sunnib AP-i talle vastama oma SSID nimega, mis logitakse nimekirja, st Netstumbler on aktiivne skänner. Kavalam tarkvara on Linuxi all töötav Kismet (esimene versioon valmis detsembris 2001), mis ei saada pakette, vaid filtreerib need ise eetrist välja, st on passiivne skänner, mis ei jäta jälgi. Samuti kasutatakse veel Macintoshi arvutites programmi KisMac (esimene versioon valmis novembris 2002) ja Pocket PC-s MiniStumblerit (esimene versioon valmis juunis 2001).
Wardrivingu tegi populaarseks Ken Poulsen.
Esmakordselt arendas täisautomaatse wardrivingu välja Pete Shipley aprillis 2001. Tarkvaraks oli wi-scan, mis kujutas endast Perli skripti ja töötas FreeBSD all. Enne seda jooksid wardriverid ringi läptopiga ja tegid märkmeid Wi-Fi AP-st (sageli paberi peale). Pete oli esimene, kes automatiseeris protsessi ja sidus AP-d GPS kordinaatidega ning alustas andmete logimist andmebaasi. Pete ise alustas wardrivinguga aastal 1999, kuid polnud esimene, kes sellega tegelema hakkas.
Aastal 2002 oli mõnda aega kasutuses ka termin WiLDing (Wireless Lan Driving), kuid seda terminit ei võetud omaks.
Wardriverid võõrastesse võrkudesse ei ühendu; juhul, kui keegi ühendub, siis need isikud pole wardriverid.
Võõrastesse võrkudesse loata sisenemise kohta kasutatakse inglise keeles terminit piggybacking.
Arvamus, et wardriverid häkivad on vale, ainus tegevus on võrgunimede logimine ja nende statistiline analüüs.
Wardriving ajalugu Eestis
Millal sai antud hobi Eestis alguse pole täpselt teada, kuid esimesed jäljed netis viitavad 2002 aastale, meie andmebaasis on samas vanimad üleslogimised 2004 aastast, olemas on ka varasemaid logisid kuid kuna meie andmebaasi lähevad vaid GPS kordinaaniga tähistatud levid siis varasemad 2002-2003 a. jäid lihtsalt välja. Siit võib oletada, et Wardriving kui hobi on Eestis esindatud juba vähemalt 6 aastat, või isegi enam.
Internetis leidub vaid mõningaid jälgi sellest, et üks esimestest selle hobi harrastamises on olnud Hr. Marko Veelma aka. COUGAR, kes on Wigle.net-i palju andmeid lisanud, samuti on viiteid ka Hr. Anto Veldre suunas, veel viitavad mõned lehed Hr. Jaanus Toomsalu aka SYS suunas.
Interneti abiga on leitud esikolmik, aga kes oli esimene Eestis jääb ikkagi küsimuseks.
Wardriving eetika reeglid
§1. Ära ühenda võõrasse võrku !!!
- Ära kunagi ühenda AP-i külge mis pole sinu oma. Keera välja kliendi manager, autoconnection ja TCP/IP, et selles 100% kindel olla.
Lihtsalt ühendumist võidakse tõlgendada kui sissetungimist võõrasse võrku ja see võib viia seadusega vastuollu ja võlgade sissenõudmiseni. Samuti võivad mõned inimesed nimelt jätta võrgu lahti ja oodata, et mõni rumal ennast sinna ühendab, samalajal aga korjates Teie privaatseid andmeid mis liiguvad Teie arvuti ja wifi Ruuteri vahel (paroolid, failid, mailid jms.) ettevaatust ka avalikes Wi-Fi levialades, kus või aga ei pruugi sama juhtuda.
Eesti Karistusseadustiku § 217 näeb võõra arvutivõrgu ebaseadusliku kasutamise eest ette rahatrahvi või kuni kolmeaastase vangistuse, kuid seda ainult juhul, kui võrku tungitakse koodi, salasõna või muu kaitsevahendi kõrvaldamise teel.
Paragrahv 217 prim - Ebaseaduslikult kõrvaldatud ja muudetud identifitseerimisvahendiga terminalseadme kasutamine (1) Ebaseaduslikult kõrvaldatud või muudetud identifitseerimisvahendiga terminalseadme kasutamise eest elektroonilise side võrgus isiku poolt, kes oli teadlik, et identifit-seerimiskood on ebaseaduslikult kõrvaldatud või seda on eba-seaduslikult muudetud – karistatakse rahalise karistusega.
§2. Jälgi liiklusreegleid:
- See on ka sinu ühiskond, liikluseeskirjad on igaühe turvalisuse huvides, kaasaarvatud sinu turvalisuse. Jälgi teed, mitte arvutiekraani !!! Sellepärast on mõtekas seda hobi harrastada mitmekesi, üks sõidab teine jälgib arvutit. Kui sul pole võimalik kasutada wardrivinguks autot, siis alati on olemas bussid, mootorrattad, jalgrattad jms. Jalgrattaga on võimalik wardriveda rohkemates kohtades, kui seda saab bussi või autoga teha. Aeglaselt sõites on suurem võimalus leida rohkem APsid. Pole mõtet kollase fooritule alt läbi kihutada, parem jää seisma ja sa leiad lisaks paar leviala. Samas liiga aeglaselt sõites tõmbad endale liigselt tähelepanu ja samas on Eesti Liikluseeskirja alusel üõhjendamatult aeglane sõit, heades liiklemistingimustes ja kui sellega takistatakse teisi sõidukeid karistatavad rahatrahviga kuni 3000 krooni,
§3. Väldi privaatalasid ja neid tähistavaid märke.
- Ära mine skännima nendele aladele. Selleks on ringantenn, et seda kaugemalt teha :) Sa ei taha ju näha võõraid inimesi oma eravaldusel, või tahad ?
§4. Ära kasuta andmeid kasusaamise eesmärgil:
- Jaga andmeid oma mõttekaaslastega, näita neid inimestele kes saaksid puudujääke kõrvaldada, kasuta andmeid õppe eesmärgil, kuid ära proovi kunagi teha rahaks saadud andmeid. See on vale nende inimeste suhtes, kes oma rumalusest ei oska AP-d korralikult ja turvaliselt seadistada.
§5. Ole nagu rändaja moto ütleb Tee ainult pilte, jäta ainult jalajälgi:
- AP SSID-de leidmine ja ringi liikumine on legaalne, kõik ülejäänud tegevus ei pruugi seda mitte olla.
§6. Räägi inteligentselt teistega:
- Kui räägid teistele Wardriving-st ja Wifi turvalisusest, ära liialda. Õudus ja udujutud pole eriti abiks Wardriveritele, see võib kahjustada Wardraiverite mainet, pea meeles nad on tavalised inimesed ja ei saada sigadusi korda. Räägi faktidest ja täpselt, rõhuta probleeme, aga too ka välja samas ka lahendusi probleemidele.
§7. Kui räägid meediaga, pea meeles sa esindad tervet Wardriverite kollektiivi mitte ainult iseennast:
- Sinu sõnades peegeldub meie kõikide hobi ja vaba aja sisustus. Ära tee midagi illegaalset ükskõik kui palju nad seda sinult paluvad.
§8. Ära unusta tankida enne wardrivingu seikluse algust!
- Viimane asi, mida sooviksid teha kütuse otsa saamisel oleks kutsuda puksiirauto. Isegi kui plaanid Wardriveda vaid tunni, siis ole kindel, et paagis oleks vähemalt poole rohkem kütust, kui vaja läheb. Mõnikord satuvad wardriverid nii hoogu, et unustavad säästa kütust kojusõiduks.
§9. Maskeeri oma wardrivingu varustus.
Viimane asi mida sooviksid lõunatades oleks vargad sinu autoakna kallal, kuna nad nägid seal sülearvutit ja GPS vastuvõtjat. Oma wardrivingu komplekti peitmine aitab vähendada võimalust inimeste huviorbiiti sattumist. Nõnda ei tulda sult küsima, mis seal autos piiksub ja miks on igal pool juhtmed laiali. Lihtlabase karbi ja teibi kasutamine wardrivingu komplekti peitmiseks on hea viis vargaid mitte köitmast - mingi karp pole ju varastamist väärt, see vähendab ka tekkivate küsimuste hulka. Vähem küsimusi jätab rohkem aega wardrivinguks ja vähem aega küsimustele vastamiseks.
§10. Ära joo ja söö enne või wardrivemise ajal üleliia.
Nii tehes tuleb teha palju peatusi, mis vähendab wardrivingu marsruudi pikkust ja aega, sest pead otsima tualette. Kui autos on teisi inimesi peale sinu, siis käi enne wardrivimist käi dushi all ja kasuta deodoranti(lõhnatu higipulk on parim valik) Viimane asi, mida tahaksid oleks sõita autoaknad lahti, sest sa haised higi või mõne muu ebameeldiva lõhna järgi.
§11. Wardriving on legaalne.
Ära ole politseinike ega asjasse mitte puutuvate inimeste pärast närvis. Naabruskondades sõitmine võib tunduda kahtlane ja sarnaneda varaste tööle, kuid Wardriverina sa ei soovi seda. Kui paned paika korraliku marsruudi, enne sõidu algust siis ei ära see tähelepanu, sest sa tead kuhu sõita ja ei paista välja nagu peata kana kes ei oska sõita ei sinna ei tänna.
§12. Ära tõmba endale soovimatut tähelepanu.
Kui su sõidukil on palju erinevaid vidinaid küljes, siis võib see välja näha nagu sõitev pomm ja politseinikud võivad sind kinni pidada. Peaksid GPSi ja sülearvuti ekraanid võimalikult pimedaks/tumedaks lülitama, või muidu näeb 200 meetrit eemalt, et kõrvalistujal on sülearvuti või midagi kahtlast töös. Kui sõidad üksi siis, ära sõida sülearvuti ekraani vaadates, see on paljudes kohtades ebaseaduslik, kuna see hõivab juhi tählepanu. Sõites vaata ette ja ära näita välja, et oled eksinud. Tea oma marsruuti ette kasvõi tänava nimede järgi. Teeserval peatumine tõmbab palju tähelepanu.
§13. Kasuta aega mõistlikult!
Nädalavahetustel on rohkem inimesi kodudes, mis tähendab, et töös võib olla rohkem WiFi ruutereid. Nädalavahetustel võib olla probleemiks inimesed, kes ehitavad omale maju ja teisi ehitisi, seega teedel võib olla takistusi. Ehitamisel on suurem võimalus, et nad märkavad võõrast(sind) oma naabruskonnas. Viimane asi, mida sooviksid teha on seletada kõigile (siiski, ole selleks alati valmis), mida sa nende naabruskonnas teed. Paranoilised kasutajad võivad oma WiFi ruuterid selleks ajaks, mil nad seda ei kasuta välja lülitada - vähem leitud AP-sid sulle. Tööajad on enamasti Esmaspäevast Reedeni kella 8.00 - 17.00 vahel, teistel aegadel võivad kontori ruuterid olla välja lülitatud. Samas on peale neid aegu kodu ruuterid enamasti sisse lülitatud.
Wardriving liigid
1. Wardriving - tavaliselt autoga.
2. Warwalking - Wifi levialade skännimine jalgsi.
3. Warcycling - jalgrattaga, mootorattaga.4. Warclimbing - Vaatlemine vaatetornist.
![]()
5. WarFlying - Wifi skännimine lennukiga, helikopteriga.
6. WarChalking - Tegevus kus otsitakse levialasid ja tehakse kriidiga vastav märk seinale, asfaldile vm. kas võrk on lahti, mis on võrgunimi.
7. WarBoating - Wifilevialade otsimine paadi või laevaga.
8. WarCabbing - Wardrivemine taksos. (Siin peab rahakoti paksus suur olema :)
9. WarTrain .. TrainDrive .. TrainDriving .. WarTrainDriving - Wardriving rongiga.
10. WarTram .. TramDrive .. TramDriving .. WarTramDriving - Wardriving Trammiga. Eestis saab harrastada kahjuks ainult Tallinnas.
11. Warskating - Rulluisutades levialasid otsides.
12. WarBusing ... BusDriving - WarBusDriving - Või kuidas seda peaks nimetama, Eesti inimene leidis, et linnaliinibussid, on head wardrivinguks, kütusekulu pole, sõida ühe piletiga kasvõi terve päev, kellel kuupilet see on tehtud poiss.
13. WarPeddlaz - Jalgratas + Laptop + GPS + 802.11b e. Wardriving jalgrattaga.
14. WarFloataz - Wardriving laevadega. Termin tekkis Hollandis, kus sõidetakse kanaleid mööda laevadega.
15. Warspying v. War Watching v. WARviewing — Avatud võrguga traadita weebikaamerate tuvastamine ja vaatamine.
warrun, warlimo, warhitch..........
Wardriving sõnaraamatu järgi
War (w?r) n. 1 open armed conflict between countries or between factions within the same country 2 any active hostility, contention, or struggle; conflict [the war against disease] 3 [Obs.] a battle 4 military operations as a profession or science --n. of, used in, or resulting from war
Driv·ing (dri´vin) adj. 1 transmitting force or motion 2 moving with force and violence [a driving rain] 3 vigorous; energetic [a driving jazz solo} --n. the way one drives an automobile, etc.
Artikleid Wardrivingust Eesti ajakirjandusest
24.09.2008 T24 - Miks jalutavad sülearvuti ja antenniga tüübid mööda linna?
Nii Eestis kui ka mujal maailmas võib jalutamas näha sülearvuti ja antenniga varustatud tüüpe. Ei, tegemist pole spioonide ega hallutsinatsioonide all kannatavate inimestega, vaid need on hoopis rahumeelsetel eesmärkidel tegutsevad wardriverid ehk WiFi-kaardistajad.
Lisaks jalgsi liikumisele võivad WiFi-kaardistajad tegutseda ka maanteedel vuravates autodes, bussides, mootorrattal või isegi jalgrattal vändates. Ringi liikudes otsivad kaardistajad WiFi-levialasid ja koguvad erinevaid andmeid. Näiteks huvitab kaardistajaid, millised on levinumad WiFi-seadmed, kas ja kuidas on võrgud kaitstud ning millised töökanalid on vabad või ülekoormatud. WiFi seadmete testimine ja seadistamine on kaasnev töö.
01.11.2007 T24 - Kolmandik koduwifidest on nõrgalt turvatud
Umbes kuni kolmandik kodustest wifi-võrkudest on turvamata või nii kehvalt turvatud, et häkker saab neisse sisse murda, salasõnu varastada, omaniku arvutisse pornot laadida, viirusi istutada või isegi pangaarve tühjendada.
Nõrgapoolse turvalisusega wifi-võrke on ühiskondliku algatuse wardriving.wifi.ee abil praeguseks hetkeks registreeritud 14 531 (wifi levialasid üle Eesti kokku 57 283) ning väheturvaliste koduwifide arv kasvab pidevalt paljuski suure müügieduga Elioni digiTV abil, kirjutab Eesti Ekspress.
12.09.2002 ÄP - Krõpsukarbist antenn avastas linnast massiliselt raadiovõrke
Isetehtud suundantenniga raadiovõrke otsides leidsime turvalisusspetsialistide abiga Tallinnast 72 arvutivõrku, millest üle poole olid vabalt ligipääsetavad ehk salastamata andmesidega.
Korraldame ühel septembri alguse päeval testi, mida arvutiasjatundjad nimetavad wardrivinguks: vastava tarkvaraga varustatud sülearvuti ning isetehtud suundantenniga istume kesklinnas maasturisse ja kammime terve päeva jooksul läbi suuremaid kontorite piirkondi, et leida eetrist raadiovõrke.
Network Stumbleri nimeline tarkvara, mis on internetist vabalt allalaaditav, saab arvutiga ühendatud GPSilt koordinaadid ja salvestab kõik leitud raadiovõrgud andmebaasi geograafiliste koordinaatide, kasutatavate seadmete, võrgu nime ja turvalisusparameetritega.
Välisviited
Muud lingid
- Tarbija24: Miks jalutavad sülearvuti ja antenniga tüübid mööda linna?
- http://sys.bumpclub.ee/wardriving/
- http://www.arvutikasutaja.ee/artikkel.php?lk=9&id=207&sid=a1adfcc88c8577a4807d19a3acca862f
- http://xyz.ee/seminar/
- http://web.mit.edu/zacka/www/warcart.html - Wardrving käru
- http://www.wardrivingonline.com/downloads/wardriving.htm - Wardriving tarkvara