Antenni suunddiagramm

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Antenni suunadiagramm on graafiline kujutis, mis iseloomustab antenni kiirgusomadusi sõltuvalt suunast. Enamikul juhtudest esitatakse suunadiagramm kiirguse kaugtsooni kohta (kaug- ja lähitsoonidest tuleb täpsemalt juttu edaspidi). Tavaliselt on suunadiagramm esitatud kolmemõõtmelisena ning kujutab endast väljatugevuse või võimsustiheduse jaotust kiirgusallikast ühtlasel kaugusel.

Tuleb tähele panna, et antenni suunadiagramm sõltub tugevasti sagedusest – seega erinevatel sagedustel on suunadiagramm erinev.

Üldiselt eristatakse kolme tüüpi suunadiagramme:

1. isotroopne
2. directional
3. omnidirectional

Isotroopne suunadiagramm on ideaalsel isotroopsel antennil – ta kiirgab kõikidesse suundadesse täpselt võrdselt ja suunadiagramm on igalt poolt vaadates täpselt ühesugune.

Directional suunadiagramm on teatud suunaomadustega antenn – nagu näiteks dipoolantennil. Teatud suundades on kiirgus väga nõrk (dipooli tippude suunal), teistes suundades aga suur.

Kolmanda liigi – omnidirectional suunadiagrammiga antennid – moodustavad antennid, millel on vaid üks põhiline kiirgussuund. Siia kuuluvad näiteks ruuporantennid.

Suunadiagramme võib esitada mitmes erinevas teljestikus. Järgmisel joonisel on kujutatud suunadiagrammi ringkoordinaatides ja kõrval on sama antenni suunadiagramm ristkoordinaadistikus.