Korteriühistu

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kas tohib paigaldada mobiilside antenni kortermaja katusele kui paar korteri omanikku on sellele vastu, kuigi üldkoosolek häälteenamusega võttis selle vastu.

EV Riigikohus on otsuses tsiviilasjas nr 3-2-1-76-04 märkinud: „Kolleegium on jätkuvalt seisukohal, et korteriühistu majandusalane tegevus ei ole samastatav AÕS § 72 lg 1 kohase kaasomanike kokkuleppega“. Seega korteriühistu on pädev tegelema ainult korteriomandi mõtteliste osade ühise majandamisega seotud küsimustega. Kui on tegemist korteriomandi mõtteliste osade käsutamisega (ühise asja koormamisega), siis selles osas saavad kokkuleppeid sõlmida või otsuseid vastu võtta ainult kaasomanikud. Paraku ei ole päris selge, kas selliseid küsimusi kaasomanikud saavad otsustada häälteenamuse või konsensuse alusel. EV Riigikohus on otsuses tsiviilasjas nr 3-2-1-151-10 märkinud, et AÕS § 72 lg 1 sätestab, et kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppe või kaasomanike enamuse otsuse kohaselt, kui sellele enamusele kuulub suurem osa ühises asjas. Sama sätte lg 5 kehtestab, et kaasomanikul on õigus nõuda teistelt kaasomanikelt, et kaasomandis oleva asja valdamine ja kasutamine toimuks vastavalt kõigi kaasomanike huvidele ning kaasomanikud peavad üksteise suhtes käituma lähtuvalt hea usu põhimõttest, eelkõige hoiduma teiste kaasomanike õiguste kahjustamisest. Seega võivad kaasomanikud AÕS § 72 lg 1 tulenevalt kaasomandis oleva asja valdamist ja kasutamist reguleerida kokkuleppel või kaasomanike enamuse otsuse alusel, kui sellele enamusele kuulub suurem osa ühises asjas. Pidades ilmselt silmas, et kaasomandiga seotud kõige olulisemad küsimused tuleb lahendada üksnes kaasomanike kokkuleppel, on seadusandaja nimetanud ka juhtumid, mida on lubatud lahendada üksnes kaasomanike kokkuleppel, mitte enamuse otsusega (näit. AÕS § 74 lg 1). Ka korteriomandiseaduse sätete kohaselt võivad korteriomanikud kaasomandi eset kasutada omavahelise kokkuleppe või häälteenamuse alusel tehtud otsuse kohaselt. Samas piiritleb seadusandja küsimused, mille lahendamise reeglites võib kokku leppida ühel või teisel viisil, kasutades tavakasutuse mõistet. Nii sätestab KOS § 12 lg 1, et korteriomanikud võivad korteriomandi reaalosa ja kaasomandi eseme kasutamist reguleerida kokkuleppega, sama sätte lg 2 viitab aga KOS § 11 lg 1 punktis 1 märgitud tavakasutusele, mille piires võivad korteriomanikud otsustada küsimusi häälteenamusega. KOS § 11 lg 1 p 1 järgi on tavakasutuseks korteriomandi reaalosa korrashoidmine ja hoidumine korteriomandi reaalosa ja kaasomandi eseme kasutamisel tegevusest, mille toime teistele kaasomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud. Korteriomandi valitsemist reguleerib KOS § 15, mille lg 3 sätestab, et korteriomanikud võivad kokkuleppeid arvestades häälteenamuse alusel otsustada küsimusi, mis jäävad tavapärase valitsemise piiresse. Seega kui mobiilside antenni paigaldamisega kortermaja katusele seotud küsimused väljuvad ühisomandi tavakasutamise raamest, võib tekkida olukord, mida saab lahendada ainult kaasomanike konsensuse alusel.

Allikas: http://www.meiekodu.ee/est/artiklid/Kysimustele-vastab-Invictus-Oigusbyroo-28122012


Tere! Kas ja millistel tingimustel saab korteriomanik paigaldada oma tarbeks Sat-TV seadmeid (antenn, kaabeldus) KÜ valitsetavas elamus? Kas antenni paigaldus hoone katusele, korteri juurde kuuluva rõdu piiretele ja hoone välisseintele jms eeldab teiste KÜ liikmete - korteriomanike nõusolekut?

Tere, välisfassaadile lisaseadmete kinnitamine eeldab kõikide korteriomanike kokkulepet ja kohaliku omavalitsuse nõusolekut. Esimesel juhul on kokkulepe vajalik seetõttu, et kaasomandi eset soovitakse kasutada sihtotstarbest erinevalt, kohaliku omavalitsuse nõusolekut eeldab asjaolu, et tegu ehitise laiendamisega ehitusseaduse paragrahv 2 lg 7 mõistes. Juhul, kui kahest poolest vähemalt ühega ei õnnestu antenni paigaldust kooskõlastada, siis on antenni paigaldamine keelatud.

Jurist

Allikas: http://www.vastused.ee/loe/oigus/korteriomandioigus/6167/millistel-tingimustel-saab-korteriomanik.html

Ühistu otsused

  • Terve maja elanikest peab kohal olema 51 % ja siis saab otsuse vastu võtta kui sellega nõus taas 51%.
  • Kui koosolekul on 50 % elanike siis ei saa koosolekut pidada...