Kaabel

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kaabel on ühest või mitmest keerutatud isoleeritud voolujuhtivast soonest moodustatud voolujuhtide kimp, mähituna dielektrilisse kaitsekihti, mis on suletud hermeetilisse kaitsekesta ehk mantlisse.

Kaablisoon

Kaablisooneks eks ehk sooneks nimetatakse kaabli dielektrilise kaitsekihi sees olevat üht isoleeritud juhet, mis on valmistatud elektrit juhtivast metallist (tavaliselt vask või alumiinium või nende sulamid, erijuhtudel teras, π– või väärismetall) elektrijuhti.

Dielektriline kaitsekiht

Dielektriline kaitsekiht hoiab koos kaablisoontest moodustatud kaablikimpe ja isoleerib need elektriliselt omavahel ja kaablimantlist. Kaitsekiht valmistatakse paber tsellofan või plastik kilematerjalist lintidest, mis mähitakse ühe või mitmekihiliselt kaablikimpudele.

Kaablimantel

Kaablimantel valmistatakse polüvinüülkloriidist, polüetüleenist, kummist, pliist või alumiiniumist.

Kaablisoomus

Kaablisoomus kaitseb kaabli mantlit mehhaaniliste vigastuste eest ning valmistatakse põimitud terasliniest või terastraasdist, mis omakorda võib olla kaetud immutatud džuudi, asfalt bituumeni polüvinüülkloriidist või polüetüleenist kaitsekihiga korrosiooni vastu.

Kaablite jagunemine

Kaablid jagunevad nii kasutusalade, maksimaalselt lubatud pinge kui ka konstruktsiooni järgi.

Kasutusalade järgi eristatakse madalpinge ja kõrgepinge jõukaableid, kontroll ja juhtimiskaableid, sidekaableid, koksiaalkaableid ning eriotstarbelisi ja kombineeritud kaableid.

Konstruktsiooni järgi jagunevad kaablid kuivadeks, õli- või gaastäidisega survekaabliteks, soomustatud ja soomustamata kaabliteks.

Kaableid kasutatakse

Kaableid kasutatakse elektrienergia või juhtimissignaalide edastamiseks kõrge- ja madalpingeliinides, sideliinides, telemeetrias, televisiooni ja raadioülekandeliinides, masinate laevade lenukite ehituses, arvutustehnikas jne.

2001. aastal võttis Euroopa Elektrotehnika Standardikomitee (European Committee for Electrotechnical Standardization – CENELEC) vastu uue kaablite markeerimise värvistandardi HD 308 S2:2001, mis määratleb nii kohtkindlate kui ka paindkaablite soonte värvid. Juhe kuulub kohtkindlate kaablite hulka. Uuele värvisüsteemile ülemineku tähtaeg on 1. aprill 2006. aastal.