MTU

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Maximum Transmission Unit

Maksimum-ülekandeühik on rvutivõrkudes paketi maksimaalne suurus baitides, mida sideprotokolli mingi kiht võimaldab edasi saata. MTU suurus võib olla fikseeritud (näit. Ethernet’is on see 1500 baiti), kuid see võidakse kindlaks määrata ka iga sideseansi alguses (näit. punkt-punkt jadaühenduste puhul on see tavaline).

Hea suurus sõltub sellest, mida sa teha tahad. Kui teed näiteks VoIP'i siis pead arvestama, et VoIP ise kasutab väikseid pakette kuid saadab neid väga tihti. Kui nüüd MTU oled hästi suureks keeranud, siis võib juhtuda, et hetkel kui on vaja saata kõnepaketti, on kanal kinni mingi teise suure paketi saatmisega. Näiteks 1500 baidisel paketil võtab läbi 256 Kbps lingi liikumine aega 46 ms (1500 * 8 / 256000). VoIP pakett aga ei tohiks oodata üle 20 ms ehk sul langeb kõne kvaliteet kõvasti. Samuti kui üritad pingimisega kanali viidet määrata, siis võib see suures vahemikus kõikuda juhul kui kanalis on ka muud liiklust. See kehtib kõik pisemate kiiruse korral. Mida suurem on kiirus, seda vähem efekti MTU vähendamine annab.

Samas peab arvestama, et igal IP paketil on otsas IP päis ning TCP või UDP päis, vahest veel midagi, ning mida väiksemat MTUd kasutad, seda vähem jääb alles kanalit sulle oluliste andmete edastamiseks. Suure andmevahetuse korral nagu näiteks FTP saad maksimaalse MTUga maksimaalse kiiruse ja MTU vähendamisega võid päris märgatavalt kiirust kaotada.