WiFi orienteerumine

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Wifi orienteerumine on spordiala, kus võistleja peab iseseisvalt läbima kaardi, gps ja wifiga varustatud arvuti või hotspot finderi abil abil maastikul tähistatud ja kaardile märgitud kontrollpunktid (Wifi AP SSID nimed märkima need üles) ning jõudma võimalikult kiiresti finišisse.

Orienteerumisest lähemalt

Orienteeruja tähtsamad võistlusvahendid on gps, wifiseade mis tuvastab SSID nime ja kaart, mis on vähendatud kujul pilt maastikust. Orienteerumisvõistluseks tehtud kaardi mõistmiseks peab teadma kaardi mõõtkava ja sellel kujutatud tingmärke. Võistlused peetakse enamasti metsaga kaetud maastikul (sprindidistantsis tavaliselt linnas või pargis) ja võistlejatele võimalikult tundmatul alal. Võistlejatel on keelatud enne võistlusi maastikuga tutvuda seal ringi liikudes. Sama maastikuosa katvaid vanu kaarte tohib siiski uurida. Tänapäevaste põhimõtete järgi peetud orienteerumine on 4,9 km pikk ja 5 kontroll-punktiga.

Esimene WiFi Orienteerumine - 2005

Eesti esimene avalik WarWalking aktsioon toimus 2005 aastal Viljandis.

Erinevatesse asukohtadesse paigaldati 5 WiFi saatjat, mille SSID (nimi) viitas järgeva saatja asukohale.

Raja viie takistusega läbisid edukalt 3 poissi ja 4 tüdrukut:

1. Jaanis Palm
2. Edgar Adams
3. Lauri Toim & Helina Pärnmäe
4. Kristi& Marika Ütt
5. Taive Pärnmäe

Ülesande muutis keerukaks vihm, mis takisas arvuti avamist ja saatjate skaneerimst. (WiFi signaal ei läbi vihmamärga aknaklaasi ja puuvõra)

õiged vastused:

WGAME 1: Viljandi Raamatukogu 38 4kanal
WGAME 2: Kultuuriakadeemia 68 4kanal
WGAME 3: Kino Rubiin 68 6kanal
WGAME 4: Viljandi Linnavalitsus 42 5kanal
WGAME 5: Olid tubli, mangu lopp 4kanal

Teine Wifi Orienteerumine - 2008

Laupäeval, 24. mail 2008 korraldavad MTÜ WiFi.ee ja Rapla Vesiroosi Gümnaasium (edaspidi RVG) WiFi orienteerumise võistluse kooli ümbruses oleval terviserajal. Registreerumine veebis ja kohapeal.

Võistluse reeglitega tutvu siin.

Ürituse ajakava:

10:00 soojendus (eetri kuulamine, suunavõtt, rajaga tutvumine)
12:00 võistluste algus
  * Peale võistlust toimub RVG arvutiklassis WiFi töötuba – vahetatakse kogemusi ja oskusteavet.
  * Varustuseks kõlbab iga seade, mis suudab kuvada 2,4 GHz saatja nime ehk SSID.
  * Vanusepiire pole.
  * Arvestust peetakse eraldi sülearvutite ja väiksemate seadmete vahel.
  * Noorim ja värvikaim võistleja saavad eraldi auhinna
  * Ürituse arutelu toimub WiFi.ee foorumis.
  * Loe lisaks, mis on wardriving – eesti keeles, inglise keeles 

Auhinnafondis on 5 WiFi kaarti ja 3 ruuterit.

Tegemist on korralike seadmetega - ruuterite funktsionaalsust saab lisatarkvara abil tõsta ja võrgukaardid töötavad kõikide levinud operatsioonisüsteemide all - see on aga juba WiFi töötoa teema. Kohal on WiFi tippeksperdid üle Eesti.

Kolmas Wifi Orienteerumine - 2009

Pühapäeval, 31. mail 2009 korraldavad MTÜ WiFi.ee ja Rapla Vesiroosi Gümnaasium (edaspidi RVG) WiFi orienteerumise võistluse kooli ümbruses oleval terviserajal. Registreerumine veebis ja kohapeal. Tegemist on unikaalse võistlusega vabariigis, mis toimub kolmandat korda. Esimene kord toimus see 2005.a. Viljandis, teist korda 2008.a. Vesiroosi tervisepargis ja nüüd on kolmas kord.

WiFi orienteerumine on sportlik võistlus, mis on sarnane orienteerumisvõistlusele kus tegemist on vastupidavusspordialaga kus võistlejad jooksevad maastikul, kasutades navigeerimiseks kaarti ja kompassi ning tuleb etteantud järjekorras läbida kontrollpunktid. Kuid WiFi orienteerumisel on kontrollpunktide asemel WiFi tugijaamad, mille levialad tuleb võistlejatel üles leida ja nende levialade nimed (SSID) koos leidmise kellaajaga üles märkida ning finišisse tuua.

Ürituse ajakava 11:30 soojendus (eetri kuulamine, suunavõtt, rajaga tutvumine) 12:00 võistluste algus

 • Peale võistlust toimub RVG arvutiklassis WiFi töötuba – vahetatakse kogemusi ja oskusteavet.
 • Varustuseks kõlbab iga seade, mis suudab kuvada 2,4 GHz saatja nime ehk SSID.
 • Vanusepiire pole.
 • Arvestust peetakse eraldi sülearvutite ja väiksemate seadmete vahel.
 • Ürituse arutelu toimub WiFi.ee foorumis.
 • Toitlustamine Arturi Trahteri poolt
 • Kohal ka TV3 võttegrupp
 • Loe lisaks, mis on wardriving

Orienteerumine lõpeb hiljemalt 15.00 kuid võib ka varem lõppeda. Peale orienteerumise lõppu alustame töötoaga RVG arvutiklassis.

WiFi töötoa teemad

 • iPhone ja Airport Express WiFi tarvis. Veljo Haamer
 • Ubiquity Bullet, mis mürsk see on? Veljo Haamer
 • Wardriving relvad ja nende kasutamine. Veljo Haamer
 • WiFi turvalisus. Janno
 • Linux ja WiFi tööriistad. Edmund Laugasson

Üritus lõpeb hiljemalt 18.00

Lisainfo aadressil http://wifi.rvg.edu.ee/?WiFi_orienteerumine

Neljas Wifi Orienteerumine - 2011

Neljapäeval, 2. juunil 2011 korraldavad MTÜ WiFi.ee ja Rapla Vesiroosi Gümnaasium (edaspidi RVG) WiFi orienteerumise võistluse kooli ümbruses oleval terviserajal. Registreerumine veebis ja kohapeal.

Üritust juhib RVG informaatikaõpetaja ja arvutispetsialist Edmund Laugasson.

WiFi orienteerumine on sportlik võistlus, mis on sarnane orienteerumisvõistlusele kus tegemist on vastupidavusspordialaga kus võistlejad jooksevad maastikul, kasutades navigeerimiseks kaarti ja kompassi ning tuleb etteantud järjekorras läbida kontrollpunktid. Kuid WiFi orienteerumisel on kontrollpunktide asemel WiFi tugijaamad, mille levialad tuleb võistlejatel üles leida ja nende levialade nimed (SSID) koos leidmise kellaajaga üles märkida ning finišisse tuua.

Ürituse ajakava 10:30 soojendus (eetri kuulamine, suunavõtt, rajaga tutvumine) 11:00 võistluste algus

  * Peale võistlust toimub RVG arvutiklassis WiFi töötuba – vahetatakse kogemusi ja oskusteavet.
  * Varustuseks kõlbab iga seade, mis suudab kuvada 2,4 GHz saatja nime ehk SSID.
  * Vanusepiire pole.
  * Arvestust peetakse eraldi sülearvutite ja väiksemate seadmete vahel.
  * Ürituse arutelu toimub WiFi.ee foorumis.
  * toitlustab Arturi Trahter ja võimalus ka Sadolin Spordihoone kohvikut külastada
  * Kohal ka meedia (läbirääkimised käivad...)
  * muusikat mängib DJ PowerBass ja esineb Rapla noortebänd “Süntees”

Ürituse korraldajad jätavad endale õiguse teha kavasse muudatusi.

Loe lisaks, mis on wardriving – eesti keeles, inglise keeles

Kohapeal võimalik saada RVG tervisepargi kaart. Võistlejatel palutakse kaasa võtta ka pliiats ja paber (laadi siit alla võistlejakaart - ODT, PDF) ning enne rajale minemist saadakse ka rinnanumber.

Orienteerumine lõpeb hiljemalt 15.00 kuid võib ka varem lõppeda. Peale orienteerumise lõppu alustame töötoaga RVG arvutiklassis.

WiFi töötoa teemad

  * WiFi lekkimise praktiline näide. Janno 
  * Kuidas WiFi ruuterit turvaliselt seadistada. Janno , Veljo Haamer
  * Kuidas ennast kaitsta avalikus WiFi võrgus. Janno , Veljo Haamer

RVG-s tuleb kasutada vahetusjalanõusid või kasutada siniseid kilesusse.

Huvilised võivad kaasa võtta ka oma sülearvutid - RVG arvutiklassis on WiFi olemas. Arvutiringi käigus võib ka eelnevalt Linuxi peale panna kui raskeks läheb.

Kogu ürituse loodame saada lõppenuks hiljemalt 18.00.

Auhinnafondis on 3 WiFi ruuterit.

Tegemist on korralike seadmetega - ruuterite funktsionaalsust saab lisatarkvara abil tõsta - see on aga juba WiFi töötoa teema. Kohal on WiFi tippeksperdid üle Eesti.

Artiklid ajakirjandusest


Nädalavahetusel on Viljandis avatud Eesti esimene avalik WiFi ehk traadita interneti matkarada.

Viie takistusega rada saab alguse Viljandi kesklinnast Vabaduse platsilt ning on avatud laupäeval kella 12-st kuni pühapäeval kella 12-ni.

«Osa võivad võtta kõik, kel on kaasaskantav arvuti koos WiFi kaardiga ning kes soovivad end proovile panna traadita interneti maailmas,» rääkis üks ettevõtmise korraldajaid, Viljandi Maavalitsuse infotalituse juhataja Kaupo Kase.

Ta ütles, et Viljandis on kümneid avalikke ja piiratud ligipääsuga WiFi saatjaid, kuid võistluse käigus tuleb üles leida need õiged saatjad, mis rajale viitavad.

Ürituse põhieesmärk on näidata WiFi võrgu kasutusvõimalusi.

«See võistlus on üks WiFi võimalus tavapärase internetis surfamise kõrval,» lisas Kase. «Mänguline külg on muidugi peamine ning tegemist on esimese sellise ettevõtmisega Eestis. Tulevikus korraldatakse ilmselt ka midagi suurejoonelisemat.»

Kase lisas, et traadita interneti matkaraja läbimise võistlus pole keeruline.

«Inimene, kes on WiFi-ga vähegi kokku puutunud, saab kindlasti ka orienteerumisvõistlusega hakkama,» lausus ta. «Vajaduse korral saavad osalejad meiega konsulteerida.»

JUHEND

Mäng põhineb WiFi saatja nimel (SSID). Saatja nimega antakse edasi info järgmise saatja asukohast ja kahekohaline kontrollnumber. Orienteerumisrada näitavad saatjad, mille SSID algab sõnaga «WGAME».

Pärast viienda takistuse läbimist tuleb võistlejal saata aadressile wifi@viljandimaa.ee e-kiri, milles on viie saatja asukohad koos kontrollnumbritega ning oma nimi ja e-postiaadress.


Eesti esimese avaliku WiFi ehk traadita interneti matkaraja läbis nädalavahetusel Viljandis seitse inimest. Ürituse korraldajate hinnangul ületas osavõtjate arv lootused, seda enam, et nädalavahetusel valitsenud vihmane ilm takistas sülearvutite kasutamist ja WiFi signaali levikut.

«Arvasime enne üritust, et heal juhul osaleb selles paar-kolm inimest,» ütles Viljandi Maavalitsuse infotalituse juhataja Kaupo Kase. «Nädalavahetuse jooksul võttis matkaraja WiFi saatjatega ühendust kokku kuusteist arvutit, aga kõik need ei pruukinud olla orienteerujad. Seitse lõpetajat on kindlasti väga hea tulemus.»

Orienteerumismängu idee autor Veljo Haamer rääkis oma mõttest just Viljandi IT-ala entusiastidele, sest kolm aastat tagasi paigaldati siia Eesti esimene traadita interneti leviala tähistav liiklusmärk.

«Eestis on WiFi orienteerumist varem korraldatud ainult arvutihuviliste siseringis. Meie plaan on muuta avalik üritus traditsiooniks ja folgifestivali aeg on selle läbiviimiseks igati sobiv. Orienteerumist saab põnevamaks muuta, andes osalejatele igas kontrollpunktis mingi ülesande,» rääkis Kaupo Kase.

Ta lisas, et ürituse korraldamise eesmärk ei olnud mitte WiFi pakutavate võimaluste tutvustamine, vaid pigem interneti propageerimine. «Tahame öelda, et täpselt nii, nagu kunagi hakkas levima mobiilside, levib nüüd õhus ka internet.»

Matkaraja erinevatesse asukohtadesse paigaldati viis WiFi saatjat, mille nimi viitas järgneva saatja asukohale. Pärast kõigi saatjate leidmist tuli osalejatel saata korraldajatele e-kiri nende asukohtade ja kontrollnumbritega ning oma nime ja e-postiaadressiga.

LÕPETAJAD

Jaanis Palm
Edgar Adams
Lauri Toim
Helina Pärnmäe
Kristi ja Marika Ütt
Taive Pärnmäe

Allikas: «Sakala»

Viited