Digitaaltelevisioon

Allikas: Traadita Wiki by Jan & Co.
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Digitaaltelevisioon

Digital television (DTV) ehk digitaaltelevisioon on telekommunikatsiooni süsteem liikuva pildi ja heli edastamiseks digitaalsel kujul. DTV kasutab digitaalseid andmeid, mis digitaalselt pakitakse ning siis edastatakse uuesti dekodeerimiseks spetsiaalse televiisori või STB ehk nn. digiboksi poolt. Euroopas kasutatakse standardit DVB (Digital Video Broadcasting). Kuigi DVB on Euroopa standard, kasutatakse seda ka teistes piirkondades üle maailma.

Eestis on peamiselt neljal standardil põhinevat digitaalset televisiooni, selleks on DVB-C ehk “Digital Video Broadcasting – Cable” ja IPTV standardil põhinev DTV ühendus. DVB-C tüüpi ehk kaabel DTV ühendust pakuvad Elion, Starman ja STV, IPTV standardil põhinevat DTV ühendust pakub Eestis ainult Elion. DVB-S ehk sateliittelevisioon mida pakub Eestile Viasat ja paljud teised väljamaa firmad. Maapealset Digi-TV-d ehk DVB-T pakuvad firmad Levira ja Starman. 2008 katsetasid EMT ja Levira katseliselt ka mobiilset TV-d ehk DVB-H-d.

Kõik DTV ühendused võimaldavad pilti edastada kahes standardis, selleks on SDTV ja (standard-definition television) ja HDTV (high-definition television). Suurimaks vaheks nende kahe standardi vahel on resolutsioon, ehk pildi tihedus, SDTV resolutsioon on 704 x 480 16:9 pildi suhtega, 704 x 480 4:3 pildi suhtega või 640 x 480 4:3 pildi suhtega. HDTV puhul on resolutsioonideks 1280 x 720 või 1920 x 1080.

Vaata ka